Sofas
-
Healy Pier U1120415 Power Reclining Sofa with Adjustable Headrest
(Sofas - Power Recline)Minimalistic vibes, maximum impact. This power sofa exudes sheer luxury. Rich, sumptuous upholstery, dramatic cut and sew lines and generous padding offer an enticing look and feel. Experience improved circulation and infinite reclining positions at the touch of a button with the zero-gravity feature. This lounge-friendly piece is the definition of being cool without trying too hard.
$1,879.95
$3,229.95
Save $1,350.00

Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Healy Pier |
| Motion Type | Power Recline |
| Style | Contemporary |
| Color Group | Brown |
| Manufacturer Color | Chocolate |
| Material | Leather Match |
| Manufacturer Material |
• Outside Parts, Arms, Backs, Rails: 26% polyester and 74% PVC • Cushion, Backs and Arms: 100% leather |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Dual-sided recliner; middle seat remains stationary • One-touch power control with adjustable positions, Easy View™ adjustable headrest and zero-draw USB port • Zero-draw technology only consumes power when the USB receptacle is in use • Easy View™ adjustable headrest puts your head and neck in optimum position for reading or watching TV even if you're fully reclined • Zero-gravity mechanism allows optimum reclining comfort with infinite reclining positions at the touch of a button • Corner-blocked frame with metal reinforced seat • Attached cushions • High-quality foam cushions wrapped in poly fiber • 100% top grain leather covers inside areas such as the back, seat and arm cushions; skillfully matched faux leather covers the remaining areas • Due to its natural origin, real leather can show individual characteristics such as healed scars, growth marks, grain variation and shade variation • Natural variations make each hide unique and do not detract from the wearing qualities of leather • Power cord included; UL Listed |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 65 inch(es) / 165.1 cm |
| Seat Height | 20 inch(es) / 50.8 cm |
| Seat Depth | 22 inch(es) / 55.88 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 89.25 inch(es) / 226.7 cm |
| Height | 42.25 inch(es) / 107.32 cm |
| Depth | 40 inch(es) / 101.6 cm |
| Weight | 281 lb(s) / 127.46 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 90 inch(es) / 228.6 cm |
| Height | 34 inch(es) / 86.36 cm |
| Depth | 33.5 inch(es) / 85.09 cm |
| Weight | 319.01 lb(s) / 144.7 kg |
| Volume | 59.32 cu. ft. / 1.68 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052890921 |
-
If you love the cool look of leather but long for the warm feel of fabric, you can take comfort in this queen + More
-
$1,769.95
Save $740.00
$1,029.95
Midnight-Madness 98104S11 2 pc Sectional Sofa
(Sectionals - Stationary)Wrapped in luxuriously soft jumbo corduroy, this sectional sofa takes cozy and inviting to a higher level. + More
-
Effortlessly blending contemporary and classic elements for a truly timeless look, this loveseat offers a + More
-
Reliable comfort, reimagined. Suitable for a variety of spaces, this chaise invites you to say hello to + More
-
Make a big impression in a smaller footprint with the chic styling of this zero wall recliner. Thanks to its + More
-
Indulge in attainable, top-of-the-line luxury. With this oversized accent ottoman, you can outfit your home + More
-
This accent chair is an ultra-contemporary addition to your seating area. Warm espresso-hued wood and neutral + More
-
$2,409.95
Save $1,000.00
$1,409.95
Healy Pier U1120413 Power Recliner with Adjustable Headrest
(Recliners - Power)Minimalistic vibes, maximum impact. This power recliner exudes sheer luxury. Rich, sumptuous upholstery, + More
-
$3,159.95
Save $1,320.00
$1,839.95
Healy Pier U1120418 Power Reclining Loveseat with Console and Adjustable Headrest
(Loveseats - Power Recline)Minimalistic vibes, maximum impact. This power reclining loveseat exudes sheer luxury. Rich, sumptuous + More
